Wydarzenia

Franz Liszt

Raiding, Österreich (ehem. Doborján, Ungarn)classical
Franz Liszt (22. października 1811, Doborján/obecnie Raiding, Austria – 31. lipca 1886, Bayreuth) był jednym z najwybitniejszych pianistów i kompozytorów romantyzmu. Jako cudowne dziecko wcześnie zwrócił uwagę ojca, Adam Liszt, który dostrzegł jego talent i intensywnie go rozwijał; Liszt wystąpił publicznie już w wieku dziewięciu lat. Kształcił się m.in. u Carla Czerny'ego w Wiedniu i szybko stał się uwielbianym w całej Europie wirtuozem – jego tak zwana dekada „Glanzzeit" w latach 1840. uczyniła go najpopularniejszą gwiazdą koncertową XIX wieku. W 1847 księżniczka Carolyne zu Sayn-Wittgenstein przekonała go, by zrezygnował z życia w trasie; ostatni płatny koncert dał w Jelisawetgradzie. Jako kompozytor Liszt stworzył gatunek poematu symfonicznego i napisał dwanaście utworów tego rodzaju. Do jego najsłynniejszych kompozycji należą Rapsodie węgierskie, Sonata fortepianowa h-moll oraz Liebesträume. Łączyły go bliskie relacje artystyczne z Richard Wagner, a w ciągu życia uczył setki pianistek i pianistów. W 1865 wstąpił do niższego stanu duchownego Kościoła katolickiego i odtąd był znany jako „Abbé Liszt".

Franz Liszt na żywo z Majorki

Na razie nie ogłoszono żadnych terminów koncertów zespołu „ Franz Liszt ”.

Często zadawane pytania dotyczące Franz Liszt

What musical style is Franz Liszt associated with?

Liszt belongs to Romanticism: as a pianist he was renowned for his virtuosic, dramatic style, and as a composer he invented the symphonic poem, producing landmark works for solo piano and orchestra.

Where was Franz Liszt from and what is he famous for?

Liszt was born in 1811 in Doborján (now Raiding, Austria) in the Habsburg Monarchy and is regarded as the most famous concert virtuoso of the 19th century. His Hungarian Rhapsodies and Piano Sonata in B minor rank among his most celebrated works.

Why is Franz Liszt relevant on a Mallorca portal?

Liszt's works feature on the programmes of classical concerts and festivals worldwide – including Mallorca, which has a vibrant classical music scene with church and palace concerts. His legacy continues to inspire pianists to this day.